Modern Pazarlama Anlayışı ve Önemi

Büyük ve Küçük ticari işletmeler mal ve hizmetlerini üretip bunun sonucunda kar elde etmek isteyen ekonomik birimlerden oluşmaktadır. Genel olarak işletmeler belirli büyüklüğe ulaştıktan hemen sonra sosyal sorumluluklarını yerine getirmeyi sorumluluklarının bilincinde olup imajlarını yukarı çekmek isterler.

İşletmeler kar elde etmek için müşterilerinin istek ve ihtiyaçlarını analiz edip buna göre davranırlar. Şirketler bu istek ve arzuları yerine getirmeye çalışırken kar amacı ile müşterilerinin istek ve düşüncelerini ortada dengelemek zorundadırlar.  Pazarlama bu dengeyi kurmak için vardır.
 2000’li yılların başlarına kadar işletmelerde pazarlama üretimden sonra gelmekteydi.  Günümüzde bu düşünce yapısı değişmeye başlamış olsa da henüz tam oturmamıştır.  Örneğin bir inşaat firması inşaatı yapmadan önce müşterilerine onu tanıtarak pazarlama yapmış olur.


Pazarlamanın Gelişimi:

Pazarlamanın ilk dönemi üretimin olduğu dönemdir bu dönemde ürünler genelde  sipariş üzerine üretilmektedir. Fakat bu dönemin sonlarına doğru sipariş üzerine ürün dönemi bitmiş artık ürünler seri halinde üretilmeye başlamıştır.  Bu dönemde piyasaların çoğunda talebin had safhada olmasıdır. Şirketler kaliteye bakmadan daha fazla ürün üretme uğraşındaydılar.  Bu durum Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kriz sürecine kadar gitti.  Bu krize kadar şirketlerin anlayışı ne üretirsem onu satarım idi

Konunun en uygun örneği Ford firmasının örneğidir. Henry Ford arabaların kitleler halinde üretilmesini istemiş ve bu konuda öncülükler yapmıştır. Fakat tek eksikleri siyah araba üretimi yapmalarıydı. Rakip firma General Motor İşletmeleri ise daha fazla renk seçeneği ile araç üretiyordu buda Ford’un önüne geçmelerini sağladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir