İnsan Kaynaklarının tanımı ve amaçları

İnsan kaynaklarının tanımı

Bir işletme veya kurumda genellikle girdilerin sayısı 5 milyon civarındadır.  Bunlar arasında insanların girdisi diğerleri arasında faklı ve önemli bir değere sahiptir.

İnsan Kaynakları bu girdileri incelemek amaçlı kurulan bir bilim dalıdır. İnsan kaynağının yeri bir başka kaynakla yada girdi ile doldurulamaz. Bunun nedeni insanın diğer kaynakların sağlayıcısı, planlayıcısı, organize edeni, yöneteni sağlar ve bu girdilere hükmeder. İnsan gücü bir işletmeden yada kurumdan çıkarılırsa geriye sadece taş, toprak ve demir yığınları kalmaktadır.Oysaki oradaki tüm kaynaklara can veren ve düzenli bir şekilde işlemesini sağlayan  insandır. Yine bu hizmetleri tüketen ve tüketilmesi için yapan insanoğlundan başkası değildir. İnsan kaynaklarının kıza ve öz tanımı bu şekilde yapılmalıdır.

İnsan kaynakları departmanı nasıl örgütlenmelidir.

İnsan kaynakları departmanının örgütlenmesi için işletmenin büyük yada küçük olmasına dikkat edilir bunun nedeni küçük yada büyük işletmelerde insan kaynaklarının farklılık göstermesidir.

İşletmeler içerisinde çalışan elemanlara, verilen ücretlere,  eğitim durumlarına, işlevselliğine göre farklı bir örgütlenme yapısına başvurur. Yapılanma da ilk yapılacak olan işlem ilk yapılacak olan işlem yapılacak olan işlemlerin işlevselliğidir. Örneğin iş gören bir eleman bulma ve seçme işlemleri içinişe alma , eğitim işleri için eğitim bölümü, parasal konular için finansman bölümü gibi bir çok bölüm kurulabilir. Bu birimler ayrı ayrı kurulabileceği gibi anı birim çatısı altında da birleştirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir