İnsan hafızasının (beyninin) sınırı var mıdır?

Telefonumuzun depolama kapasitesi dolduğu zaman daha fazla fotoğraf çekemez veya daha fazla dosya indiremeyiz. Peki insan hafızasının böyle bir sınırı var mıdır?

İnsan beyninin kapasitesi

İnsan beyninin kapasitesi genel olarak bilgisayar hard diski ile karşılaştırılır. Bilgisayar hard diskinin insan beynine göre daha fazla veri saklayabileceği söylenir ancak bu böyle değildir. İnsan beyni bir bilgisayar hard diskinin çok çok fazlası bir veriyi saklayabilir. Peki biz neden bilgisayarı insan beyninden daha fazla kapasiteye sahip bir yapı olarak görürüz? Bu düşüncenin altında yatan en büyük sebep bilgisayardaki verilere çok kolay ulaşılabiliyor olmasıdır. Örneğin siz  bilgisayarınıza büyük bir dosya indirdiniz ve bu dosyayı daha sonra kullanmak için bir klasöre kaydettiniz. Ardından bu dosyaya ulaşmak istediğiniz zaman dosyanın adını bilgisayardaki ara çubuğuna yazmanız yeterlidir. Ancak bu insan beyni için geçerli değildir. İnsan beyni, bilgisayara nazaran verilere kolay ulaşılabilen bir sisteme sahip değildir. Bu veriye zor ulaşma sistemi yüzünden insan beyninin bilgisayara göre daha az kapasiteli olduğu düşünülür ancak bu böyle değildir.

Beyin aslında bir su bardağı gibidir. Çok büyük bir kapasitesi vardır fakat içinde sadece 1 damla su olduğu için az hissiyatı yaratır. Yani beyin kapasite olarak çok büyük bir güce sahiptir fakat kullanılan alan az olduğu için beyni yani hafızayı az olarak algılarız.

Bilgiler hafızamızdan silinebilir mi?

Son dönemlerde yapılan araştırmalar ile beyine giren bir bilginin asla silinemeyeceği gerçeği kanıtlanmıştır. Peki beyine giren hiçbir bilgi silinmiyor ise neden doğumumuzu hatırlamıyoruz? Doğumumuzu hatırlamıyoruz çünkü unuttuk. İnsan beynine giren bir bilginin ilk gün %50’si, ikinci gün kalan bilginin %50’si, üçüncü gün de bu kalan bilginin %50’si unutulmakta ve bu böyle devam etmektedir. Bu yüzden bir bilgiyi asla hafızamızdan silemeyiz. Sadece unuturuz. Unutmanın en büyük nedeni ise beynin karmaşık bir yapıya sahip olmasıdır. Beyin dağınık bir odaya benzer, içinde çok eşya vardır fakat neyin nerde olduğunu bilmediğiniz için o eşyalarıkullanamazsınız.

Beyin kapasitesi kişiden kişiye göre değişir mi?

Evet değişir. Diğer her organda olduğu gibi beyinde de insanlar arası farklılıklar görülür.

Bunun en temel örneklerinden biri beynin kapasitesidir. Yani Einstein ile sıradan bir insanın beyin kapasitesi aynı değildir. Günümüz modern toplumunda insan beyninin kapasitesi iq olarak bilinir fakat bu yanlış bir tabirdir. Yanlış olmasının sebebi ise beyin kapasitesini ölçmenin mümkün olmadığı ve sadece karşılaştırmaya açık olduğu gerçeğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir