Giyilebilir teknoloji nedir, gelecekte nasıl bir konumda olacak?

Giyilebilir teknoloji nedir?

Giyilebilir teknoloji kıyafetler veya aksesuarlar ile birleştirilmiş teknolojidir.

Giyilebilir teknolojinin en basit ve popüler olan örneği akıllı saatlerdir. Akıllı saatler, normal saat fonksiyonlarına birtakım yazılımsal özelliklerin eklenmesi ile oluşturulmuştur. Giyilebilir teknolojinin en göz alıcı özelliklerinden biri internet bağlantısı sayesinde veri alışverişi yapmasıdır. Giyilebilir teknoloji yaptığı bu veri alışverişi sayesinde nesnelerin interneti olarak tanımlanıyor. Bu teknoloji üzerinde çok önceden fikirler yazılıp çizilmiştir. Bunun en büyük örneklerinden biri Müfettiş Gadget çizgi filmidir. Bu filmde ana karakter giysisi sayesinde internete bağlanarak birçok fonksiyonel özelliği kullanabilmektedir.

Giyilebilir teknolojinin gelişimi

Özellikle mobil cihaz sektörünün gelişimi ile giyilebilir teknolojinin gelişimi de hızlandı. Bu teknolojinin bu hızlı gelişimi yakalamasındaki sebep insanların bu teknolojiye olan ihtiyacıdır. Günlük hayatı kolaylaştırma amacıyla cihazların mobil olması fikri ortaya atıldı. Ardından bunun yeterli olmadığı cihazların giyilebilir olması gerektiği söylendi. Piyasaya sürülen birkaç test cihazından sonra insanlar bu giyilebilir teknoloji fikrini beğendiler. Test cihazları yerine kaliteli ve kullanışlı giyilebilir teknoloji cihazları üretildi. Bu da teknoloji alanına yeni bir trend kattı.

Giyilebilir teknoloji gelecekte nasıl bir konumda olacak?

Giyilebilir teknoloji şirketlere mali açıdan büyük fırsatlar sağladı. Bu fırsatları kaçırmak istemeyen şirketler giyilebilir teknoloji sektörüne büyük yatırımlar yaptılar. Bu yatırımlar olumlu sonuç verdi ve çok büyük bir gelişme ivmesi yakalandı. Bu teknoloji sahip olduğu veri toplama gücü sayesinde gelecekte bazı sektörleri oldukça fazla etkileyecektir. Özellikle insan kaynakları ve pazarlama alanında büyük etki yaratacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir