Etkili bir konuşma için yapılması gerekenler nelerdir?

Bir amaca ulaşmak, bir kişiyi etkilemek veya bir görüşme sırasında etkili bir konuşma yapmak son derece önemli bir konudur. Etkili konuşma yapmanız sizi diğer insanlardan bir adım önde tutar. Karışınızdaki kişide sizin üstün insan oluğunuz algısını oluşturur. Peki etkili bir konuşma nasıl yapılır.

Plan yapın

Yapacağınız konuşmaya başlamadan önce konuşma hakkında bir plan yapın. Konuşma sırasında nasıl davranacağınızı, nelerden bahsedeceğiniz ve hangi konulardan örnekler vereceğinizi konuşmadan önce planlayın. Bu plan sizin konuşma sırasında bir çizgi üzerinde ilerlemenizi ve daha kolay bir konuşma yapmanızı sağlar. Aklınızın karışmasını da önler.

Beden dilinizi kullanın

Konuşma sırasında beden dilini kullanmak karşıdaki kişiyi büyük ölçüde etkiler. Sizin kendinizi geliştirmiş ve konuya hakim biri olduğunuzu düşünür. Ayrıca konuşma konusu ile ilgili hareketler yapmanız da konuşmaya ayrı bir hava katar, etki oranını artırır. Buna ek olarak yüzdeki mimikleri olabildiğince kullanın.

Göz teması kurun

Konuşma esnasında karşınızdaki kişinin gözlerine bakın. Bu onu etkilemenizi ve onun konudan uzaklaşmamasını sağlar. Göz teması kişiyi en çok etki altına alan yöntemlerden biridir.

Sesinizin tonunu ayarlayın

Ses seviyenizin fazla veya az olmamasına dikkat edin. Ne fazla ne az bir ses seviyeniz olsun. Dengeli ve karşıdakinin duyabileceği şekilde konuşun. Önemli noktalarda sesinizi yükseltin. Bu sayede daya iyi bir konuşma yapmış olursunuz.

Konudan sapmayın

Konudan uzak, saçma ve alakasız konulardan bahsetmeyin. Örneğin arkadaşınız ile parka gittiğiniz bilgisini arkadaşınızın göz rengini söyleyerek vermeyin. Sadece konudan bahsedin.

Odaklanın

Bu konuşmayı ne için yaptığınızı unutmayın. Vermek istediğiniz mesaja odaklanın. Ayrıca konuşma sırasında karşıdaki kişi dışında bir şeyler ile ilgilenmeyin.

İyi dinleyin

Konuşmaya başlamadan önce size bir soru yöneltildi ise bu soruyu dikkatledinleyin. Soruya uygun cevap vermek için iyice dinlemeniz sizin yararınıza olacaktır.

Yabancı kelimeleri dengeli kullanın

Konuşma sırasında yabancı kelimeler kullanın. Bu sayede yabancı dil bilginizin olduğunu karşı tarafa yansıtın. Tabi bu yabancı kelimeleri dengeli kullanmanız çok önemlidir. Çok fazla yabancı kelime kullanmak konudan sapmanıza neden olur.

Örneklendirmeler yapın

Konuyla ilgili çeşitli örnekler verin ancak bu örnekleri verirken abartıya kaçmayın. Unutmayın önemli olan örnekler değil örnek üzerinden vermek istediğiniz mesajdır.

Kendinize sorular sorun

Konuşma sırasında sorular sorun ama bu soruları herhangi bir kişiye yöneltmeyin. Örneğin bir seminer veriyorsanız şöyle bir soru sorabilirsiniz: Küresel ısınma neden artıyor ve engellemek için neler yapmalıyız. Fakat bu soruyu kimseye iletmeyin cevabını sorudan hemen sonra siz verin.

Rahat olun

Her şeyden önemlisi rahat olun. Karşı taraf panik yaptığınızı düşünmemeli. Her zaman bu konuşmayı yapıyor gibi davranın. Bütün bunları uyguladığınız taktirde karşı taraf büyük oranda etkilenecek ve amacınıza ulaşacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir