Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ‘na Nasıl Hazırlanmalı?

Dgs nasıl çalışmalıyım

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ‘na Nasıl Hazırlanmalı?

Arkadaşlar yüksek okul okuyan herkesin hayali Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girip, güzel bir yer kazanmak ve 4 yıllık fakülte yani lisans sahibi olmaktır. Başlangıçta şunu söylemek istiyorum. Eğer alt yapınız hiç yoksa kesinlikle ama kesinlikle dershaneye gitmelisiniz. Yok alt yapım sağlam diyorsanız dershaneye gitmenize pekte gerek yok. Ancak bu durum şöyle işler alt yapınız var ama disiplinli değilsiniz, çalışamıyorsanız kendinizi disipline sokmak çok zordur. Lakin bir dershaneye giderseniz disiplini kolayca sağlıyorsunuz çünkü Türk aklı para verdim çalışmam lazım ile bir şeyler yapıyor. 😂 Her şey iyi gitti dershaneye gittiniz ya da gitmediniz disiplin olarak kendinizi eğittiniz. Tek soru “Nasıl Çalışmalıyım?” kaldı.

Arkadaşlar herkesin yaptığı genel hata dağınık çalışmaktır. Asla dağınık çalışmayın. Her şey elinizin altında olsun.

  • Ders dinlerken, ders çalışırken, not alırken veya soru çözerken mutlaka ama mutlaka renkli kalem kullanın.
  • Yapamadığınız soruları renkli kalemler ile işaretleyin inanın bu sizi motive ediyor.
  • Her neyse örneğin DGS’de Mat 1 konuları çıkar. Elinize bir A4 not kağıdı alın yatay olacak şekilde çevirin sol tarafa Mat 1’deki tüm konuları yazın. Üst tarafa ise elinizde bulunan tüm DGS veya YKS kaynakları (kitap) isimlerini yazın ve bir tablo oluşturun ve hangi kitapta hangi konu bitmiş oluşturduğunuz bu tabloya işaretleyin ve o konuda kaç soru yapamadıysanız tablodaki o satır ve sütuna küçük bir şekilde yazın.
Sayısal Sözel Nasıl Çalışılmalı?
Sayısal Sözel Nasıl Çalışılmalı?

DGS Matematik Nasıl Çalışılmalı?

Arkadaşlar inanın bana inanılmaz derecede yararlı oluyor ve önünüzü görüyorsunuz. Dahası var arkadaşlar mesela Matematik’ te her konunun formüllerini büyük büyük yazarak yatağınızın yanına asın onlarla sohbet ederek uyuyun. Formüller sen mi büyüksün ben mi? 😅😀.

  • Yapamadığınız her soruyu bilen bir kişiye sorun. Sakın yapamadığınız soruları biriktirmeyin ve basma kalıplaşmış sorulardan fazla çözmeyin arkadaşlar. Çoğu kaynakta basma kalıp sorular vardır. Bunu DGS kaynakları makalemizde görebileceksiniz.

Sınavın en can alıcı noktası Geometridir arkadaşlar. İstediğiniz kadar Matematik bilin, eğer Geometri yapamıyorsanız sınava 1-0 geride başlarsanız. Geometri formüllerini yalayıp yutun tabiri caizse. Her formülü çizerek A4 kağıtlarına yazıp asın. Eğer hazır formülleri istiyorsanız yazının altında yorumlar bölümünden bizden rica edebilirsiniz.  Geometri formülleri her zaman gözünüzün önünde olsun.

  • Mesela arkadaşlar bir tablo daha hazırlayın, çözdüğünüz denemelerin sonuçlarını oraya yazın! Böylelikle artışınızı veya azalışınızı kolaylıkla görebilirsiniz. Bu işlem size daha sağlam adımlar attıracaktır.

Yarım Deneme Çözmek

Eğer sayısal veya sözel bir bölümseniz yarım deneme çözerek, diğer dersi kurtarabilirsiniz. Bu nasıl oluyor? Yarım deneme derken sadece Sözel bölümü veya Sayısal bölümü çözmek demek anlamına geliyor. Mesela Sınav süresinin yarı süresini tutarak eğer sayısal iseniz sözel kısmı, sözel bölüm iseniz sayısal kısmı çözerek kendinize hız kazandırabilirsiniz. Mesela 70 Dk. Deneme süresi ayırarak kendinize bir hedef koyabilirsiniz. Daha sonra bu hedefi kısaltarak daha hızlı soru çözmeye başlayabilirsiniz. 70 dakikadan daha aşağıya doğru bir çizgide giderseniz eğer sizin için avantajınıza olacaktır.

DGS Türkçe Nasıl Çalışılmalı?

 Gel gelelim DGS Türkçe Nasıl Çalışılmalı?

Arkadaşlar Türkçe’ de nacizane fikrim; bol bol kitap okuyun. Kitap okuyan insan Türkçeyi rahatlıkla yapar. Sayısal bölümden girecekseniz eğer Türkçeyi fazla önemsemeyeceksiniz, Eşit ağırlıktan girecekseniz Türkçe sizin için öldürücü bir unsur. Çünkü hem Matematik hem Türkçe yapmak zorunda kalacaksınız ve her ne kadar çok kitap okursanız, okumanız ve anlamanız hızlanacak sınavda rahat edeceksiniz. Sözel bölümden girecekseniz, zaten Türkçeyi yaparsınız, yukarıda söylediğim tablo mantığını Türkçede de uygulayabilirsiniz. Eğer uygularsanız faydasını elbette göreceksiniz.

Peki Günde Kaç Soru Çözmeliyiz?

Arkadaşlar kendimden örnek vereceğim. Ben günde 250-350 soru çözüyordum. Bunun 100 ü problemdi. Mesela bir gün komple soru çözemedim işim vardı ama 100 problemi çözmeden uyumuyordum çünkü içim rahat etmiyordu. Günde 150 soruyla başlarsınız günler geçtikçe bu sayı artacaktır. Sayısal bölümden girecekseniz, 2 test Türkçe çözmek size yeter. Eşit ağırlık bölüm iseniz 150 mat 150 Türkçe çözebilirsiniz. Sözel bölüm ile girecek iseniz günde 200 Türkçe 100 Matematik size yeter. Arkadaşlar soru çözerken kesinlikle ama kesinlikle süre tutun! Bir soruda fazla zaman kaybetmeyin. Sınavdaymışsınız gibi soru çözün. Bu sizi hızlandırır ve disiplin haline sokar. Bunları uygularsanız sınavı kazanırsınız arkadaşlar.

Eğer sizin uyguladığınız sınav taktikleri ve merak ettikleriniz var ise aşağıdan yorumlar bölümünden bilgi alabilir veya verebilirsiniz arkadaşlar.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir