DGS’mi yoksa YKS’ mi Daha Kolay?

DGS vs. YKS

DGS’mi yoksa YKS’ mi Daha Kolay?

Bu soruya cevap verebilmek için öncelikle ilgi alanlarını ve neler yapabileceğini anlamalısın, yani DGS’mi yoksa YKS’ mi daha kolay sorusuna cevap verebilmek için öncelikle kendini tanımalısın.

Yani kısaca ben matematik dersinde hangi seviyedeyim diye kendini ölçmelisin ve iki dersemi hazırlansam daha kolay olur yoksa Matematik, Türkçe, Kimya, Fizik, Biyoloji, Tarih, Coğrafya ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi/ Felsefe dersine mi?   Sorusunu kendinde bulmalısın. Böyle söyleyince tabi ki Türkçe ve Matematik dersine çalışır Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile 4 yıllık fakülte kazanır, ardından geçiş yaparım diye düşünebilirsiniz. Ancak bu tabi ki göründüğü kadar kolay bir karar değil. Bunun nedeni ise 2 yıl boyunca, geçmek istediğiniz bölüm ile alakalı bir bölüme gitmelisiniz. Bunun için DGS geçiş yapılabilen bölümler kısmından gitmek istediğiniz bölümlere bakmalısınız. Yani iki yıl boyunca önlisans olarak bir okul okumanız gerekmektedir. Bu size boş yere 2 yıl okumak gibi gelebilir. Özellikle mühendislik bölümlerine geçiş yapmayı planlıyorsanız.

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Zor mu?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ÖSYM’nin yaptığı en kolay sınavların başında gelmektedir. Tabi ki diğer sınavlara kıyaslayarak bunu söyleyebiliriz. Bunun nedeni ise sadece Türkçe ve Temel Matematik yaparak Türkiye’nin sayılı dereceli üniversitelerine yerleşebilirsiniz. Türkçe ve Matematik soruları dışında Mantık soruları gelmektedir. Sayısal Mantık ve Sözel Mantık olarak iki kısımdan da sorular yöneltiliyor. Sınavın düzeyi kolay ancak tüm adayların söyledikleri tek bir şey var; Sınav kolay ama uğraştırıcı. Bunun sebebi ise sınav soruları, konuyu bilenler için çözüm süresi 1 dakikadan kısa ancak konuyu bilmiyorsanız eğer klasik yöntemler ile yapıldığı için birçok aday süre sıkıntısı çekmektedir. Bu sıkıntının önüne geçmek için ÖSYM, geçtiğimiz senelerde DGS adaylarına ek süre tanıdı.

DGS vs YKS

İki sınavı birbirinden kıyaslamak oldukça zor. Bunun en baş nedenleri kişisel nedenlerdir. Mesela bir öğrenci 2 yılını vererek daha kolay bir sınav ile İstanbul Teknik Üniversitesi’ni kazanabilir, ancak diğer yandan 2 yılım boşa gitmesin diyen bir öğrenci ise aynı bölümü başka bir okulda daha kısa sürede tamamlayabilir. Eğer ders sayımını kabul ettirebilir ise tabi ki DGS ile yerleşmek daha mantıklı, ancak özellikle mühendislik bölümleri DGS ile gelen öğrencilerin derslerini saymayarak 1. Sınıftan yeniden başlatabiliyor. Yani eğer DGS ile mühendislik okumak gibi bir niyetiniz var ise 2+4 yıl okumayı göze alabilmiş olmanız gerekmektedir, tabi hazırlık yok ise.  DGS ile yerleşmenin bir de ders saydırma sıkıntısı var tabi ki. Bunlar hakkında bilgi almak istiyor iseniz DGS Ders Saydırma konumuza göz atarak bilgi alabilirsiniz.

Özet olarak iki sınav arasında zorluk seviyesi açısından dağlar kadar fark var. Tabi ki YKS daha zor bir sınav, ancak kişisel sebeplerden ötürü Dikey Geçiş Sınavı ile yerleşmeyi tercih edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için yorumlarda sorularınızı belirtebilirsiniz. Böylelikle sizlere hızlıca bilgi sunabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir