DGS Sayısal ve Sözel Mantık Nasıl Çalışılmalı?

DGS Geçiş Bölümleri

DGS Sayısal ve Sözel Mantık Nasıl Çalışılmalı?

DGS’de Türkçe ve Matematik kısımlarının yaklaşık son 15 sorusu mantık sorularını içermektedir. Sınav esnasında mantık sorularına kadar olabildiğince hızlı gelmek daha iyi okuyup algılayıp, ve muhakeme kurma açısından oldukça önemlidir ve her ne kadar muhakeme soruları da desek öğrenciler istedikleri kadar zeki olsun belli soru kalıplarını ve olayın temelini hazırlık sürecin de görmesi gerekir ve bir işin en basitinden başlamak en iyi sonucu getirir. Sayısal mantığın iyi olması problemlerle doğru orantılı, sözel mantığın da iyi olması öğrencinin paragrafları ne kadar iyi çözebildiği ile alakalıdır. Konular birbirinin bütünleyicisi olduğundan özellikle matematikte de temel kavramlardan başlanmalı çünkü problemlerin temeli de cebirdir. Türkçe’ de ise her gün kitap okuma alışkınlığı kazanılmalı ve paragraf çözmek için herhangi farklı bir konunun bilgisine ihtiyaç duyulmamalı çünkü yorumlama kabiliyeti ölçülmektedir.

Sayısal Mantık Nasıl Çözülmeli?

Matematik’ te belli bir noktaya geldiniz problemleri rahat çözebiliyorsunuz artık sayısal mantığa başlayabilirsiniz. En basit ve temel olan sayısal mantık sorularını çözmek size bir fikir kazandırır hatta bu sorular ÖSYM tarafından da 6-7 yıl öncesine kadar sorulan sorulardır ve bu temel sorular soruya nasıl yaklaşılır konusunda fikir verir asla kolay diye es geçmeyin ve bir noktadan sonra artık soru tiplerini ezberlemiş ve o tarzlardan sıkılmışsanız seviye artırmanın zamanı gelmiştir. Ne kadar hızlı sayısal mantık sorularını geçerseniz o kadar Türkçeye ayıracağınız zaman azalır ve diğer öğrencilere farkı böyle koyarsınız.

Sözel Mantık Nasıl Çözülmeli?

Türkçe’ de paragraflara hakim olmak ta sözel mantığa yapılan bir yatırımdır. Öğrenci sınavda paragrafları ne kadar hızlı geçerse sözel mantığa ayıracağı zaman o kadar fazla olur ki özellikle sayısal öğrenciler için çok önemlidir bu durum. İyi okuma yeteneğine sahip bir öğrenci bir paragraf sorusunu 30-35 saniye içerisinde çözebilir ama onu buraya getiren okuma yeteneğidir. Bu yetenek sene içerisinde düzenli paragraf sorusu çözülerek ve kitap okuyarak sağlanmıştır şans eseri değildir. Sözel mantık sorularına da en temel seviyeden hatta ÖSYM tarafından çok eski yıllarda sorulmuş sorular baz alınarak başlanabilir ve zaten bir yerden sonra soru tiplerini tanıdıkça seviyeyi artırdıktan sonra bile o soruların temelinin en basit seviyeden türediğini anlayacaksınız ama bunun içinde düzenli olarak kitap okuma, paragraf çözme ve sonrasında sözel mantığa zaman ayırılması gereklidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir