DGS mi YKS mi?

DGS vs. YKS

DGS mi YKS mi?

YKS ve DGS hazırlık süreci, ders çeşitliliği, eğitim süresi ve tercih dönemi gibi birçok yönden birbirinden ayrılır.2 yılık programa yerleştirilen öğrenciler DGS’ye girmeye hak kazanırken, lise programını bitiren öğrenciler DGS’ye katılmaya hak kazanamazlar.

DGS’ye girecek öğrenciler Türkçe ve Matematik branşlarından sorumludur ve bu branşlarda da ÖSYM tarafından öğrencilerden özellikle istenen; mantıksal çıkarımlarda bulunma ve kendi yorumlarını yaparak muhakemede bulunmaları istenmektedir. TYT sınav formatı da Matematik soru tiplerinin değiştirilmesi, Türkçe ve Matematik katsayılarının diğer branş derslere nazaran daha fazla olması nedeniyle DGS sınav formatına yavaş yavaş benzetilmektedir fakat ders çeşitliliğinin YKS’ de daha fazla olması hazırlık süreci boyunca öğrencinin her bir derse ayıracağı süreyi azaltmaktadır ve YKS’ de iki birbirinden farklı tip sınavın olması öğrencinin odak noktasını daraltacaktır.

DGS’ye girecek öğrencilerin 2 yıllık ders programlarından mezun olması gerektiğini yukarıda bahsetmiştik. Öğrenci 2 yıllık programında üniversitesi ile birlikte DGS için çalışabilir ama bitirmesi gereken bir ön lisans programı olduğu için öğrenci bu süreçte oldukça yorulabilir. DGS için çalışan öğrencilerin pek çoğu da ön lisans programından mezun olduktan sonra sınava hazırlanmaktadır. DGS ile bir programa yerleştirilen öğrenciler için ders saydırma hakkı bulunmaktadır ve kendi okulunun inisiyatifine göre üst sınıflardan başlayabilir.

 DGS’ ye girmiş öğrenciler tercih döneminde okuduğu bölüm ve o bölümü destekleyen bölümleri tercih edebildiği için seçenekler oldukça kısıtlı ve tercih etmesi kolaydır, YKS’ ye girecek öğrenciler için her bölümü tercih etmek söz konusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir