DGS ile Üst Sınıflardan Başlamak

DGS ile Üst Sınıflardan Başlamak

Toplumda birçok insan DGS (Dikey Geçiş Sınavı)’ nda üst sınıflardan başlayacağını kesin gözüyle bakar ve herhangi bir ön lisans bitirdikten sonra zaman kaybetmeden Lisans bölümünü de bitirip mezun olacağını düşünür. Ancak ufak bir araştırmayla bu durumun büyük bir yanlış anlaşılma olduğuna ulaşabilirsiniz ve ne yazık ki bu konuda yazılan onlarca makale olmasına rağmen yine de pek bilinmemektedir.

Üst Sınıftan Başlama Nasıl Oluyor?

Üst sınıftan başlatma durumu okuldan okula ve okulların verdikleri eğitimlere göre değişebiliyor. Üst sınıftan başlatan okullar genellikle vakıf okulları olup en iyi ihtimalle 3. Sınıftan başlatabiliyor. Çoğunlukla yaşı ilerleyen öğrenciler tarafından tercih edilen bu okullar kolay çıkış yolu olarak görülüyor. Ancak burada da alttan ders alan öğrenciler yine her bölüm için geçerli olmamakla beraber okullarını uzatabiliyor. Bu yüzden tercih edeceğiniz okullar iyi araştırıp bu durumları göz önüne almak daha faydalı olabilir. Ayrıca şunu da atlamamak gerekir;  Bizim kendi görüşümüzce eğer yapacağınız mesleği gerçekten iyi bir şekilde yapmak ve ülkemize faydalı bir birey olmak istiyorsanız, üstten veya baştan nasıl olursa olsun mesleğinizin gerektirdiği hususları en iyi şekilde öğrenip öyle okulu bitirmeniz hem kendiniz için hemde toplum için daha faydalı olacaktır.

Umarım bu makale kafanızdaki soruları bir nebze olsun gidermiştir. Sorularınızı yorumlarda belirtebilirsiniz. Okul Hocam ailesi olarak eğitim hayatınızda başarılar dileriz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir