Dershaneye gitmeden nasıl çalışılır?

Dershane vs Evde ders çalışmak

Öncelikle dershaneye gitmiyorsanız ÖSYM’nin sınav hakkındaki güncel durum paylaşımlarını ve değişikliklerini sürekli takip etmelisiniz çünkü bir danışmanınız yoktur ve kendinizden sorumlusunuzdur.

İlk defa sınava hazırlanıyorsanız DGS geçiş yapılabilen bölümler kısmından hedef bölümünüzü belirlemelisiniz ve ardından Türkçe ve Matematikte çıkacak olan konulara bir göz atıp hedef üniversite ve bölümünüzü koşullarınıza göre belirlemelisiniz. Türkçe ve Matematik konularına göz attıktan sonra basit seviye temel DGS (Dikey Geçiş Sınavı) kaynaklarında Matematik için temel kavramlar konusundan giriş yapmalısınız çünkü sayısal mantığın temelinde problemler, problemlerin temelinde temel kavramlar yatmaktadır aslında. Zaman içerisinde aynı soru tiplerinden sıkılacaksınız ve ÖSYM’nin sizden asıl istediği hakim olunması gereken muhakeme sorularına geçeceksiniz. Türkçe konusunda bir fikriniz yoksa dil bilgim eksik gibi kuşkularınız varsa korkmayın ÖSYM’nin sizden istediği; sorulardan olabildiğince kısa sürede anlatılmak isteneni algılayıp bunu şıka dökmenizdir. Hiç bir şey yapılamıyorsa bile sayısal öğrenciler kitap okumakla bu yola başlayabilir ve dahası kitap okumak sayısal mantık ve problemler konuları için de faydası mutlaka olacaktır. Sözel ve eşit ağırlık öğrenciler için Türkçe kısmı olabildiğince hızlı geçilip Matematiğe zaman ayrılmalıdır ki Türkçe kısmında her bir soru için 30 saniye yeterli bir süredir ama bu okuduğunu ne kadar hızlı anladığınla alakalıdır. Açıkçası öğrenci kendi analizini iyi yapıp hatta herhangi bir dershanenin seviye tespit sınavına katılıp nerede olduğunu görmesi gereklidir ki ona göre kendi için doğru bir program yapsın.

Sınava hazırlık sürecinde nerede ders çalıştığınız da önemlidir aslında. Ben bunu deneyimleyen biri olarak evde ders çalışmanızı önermem. Bu süreç sizin haricinizde aile fertlerini de yoran bir süreç açıkçası ki işleri herkes için daha da zorlaştırmanın gereği olmadığını düşünüyorum. Okulunuza devam ediyorsanız okul kütüphanesi veya herhangi bir kütüphane hatta müziğin ve gürültünün olmadığı bir kafede olabilir ders çalışmak için. Mekan değişimi de önemli bu hususta ve sürekli aynı mekan da ders çalışmak sıkabilir farklı ortamlarda ders çalışıp farklı tip insanları görmek onlarla sohbet muhabbet ortamı kurmak ta sosyalleşme açısından da önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir