Aynada görüntü nasıl oluşur?

Günlük hayatta neredeyse her yerde aynalar ile karşılaşırız. Üstümüze başımıza bakarız. Peki bu aynalarda kendimizi nasıl görüyoruz. Aynalar bizi nasıl yansıtıyor. En önemlisi ayna fotoğrafına bakınca neden kendimizi göremiyoruz?

Aynalar nasıl yapılıyor?

Öncelikle aynaların nasıl yapıldığı konusuna açıklık getirelim.

Aynaların temel yapı malzemesigümüş, bakır ve camdır. Önce bir cam alınır ve belirlenen boyutta kesilir ve ölçeklendirilir. Ardından bu cam özel kimyasal maddeler kullanılarak temizlenir. Bu cama yetecek derecede gümüş eritilerek sıvı hale getirilir. Ardından gümüş sıvı camın yüzeyini kaplayacak şekilde püskürtülür ve cam yüzeyinde dondurulur. Aynanın kullanımı sırasında bu gümüşün kazınmaması için boya sürülür ve bakır ile kaplanır. Artık ayna kullanıma hazırdır.

Aynalarda görüntü nasıl oluşuyor?

Aynada görüntü oluşmasındaki neden aynanın yansıtma özelliğine sahip olmasıdır. Ayna, gelen ışınları aynen yansıtarak görüntü oluşturur ancak bu görüntü sanaldır, gerçek değildir. Aynanın yansıtma özelliğinin etkin olması içinpürüzsüz olması gerekir.

Ayna ne kadar pürüzsüz ise o kadar iyi yansıtır.

Ayna fotoğrafına bakınca neden kendimizi göremiyoruz?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ayna pürüzsüz bir yapıya sahip olduğunda etkin bir yansıtma gerçekleşebilir. Bir ayna fotoğrafına veya resmine baktığımızda aynada kendimizi göremeyiz. Bunun sebebi ise bakılan fotoğrafın veya resmin yeterli pürüzsüzlüğe sahip olmamasıdır. Bu yüzden ayna fotoğrafına baktığımızda kendimizi görmek istemek teorik olarak mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir